Szybkość, moc, energia
power joga nie tylko dla odważnych!

Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on Twitter

Szybkość, moc i energia – te trzy słowa z pewnością nie kojarzą nam się jako pierwsze, kiedy myślimy o jodze. A jednak! Ostatnio furorę robi power joga – najbardziej energetyczna odmiana tej dyscypliny, stawiająca na mocną pracę z ciałem. Bez względu na to, czy jesteś wytrawną joginką, czy dopiero zaczęłaś interesować się jogą lub szukasz ćwiczeń dla siebie, musisz tego spróbować!

Geneza power jogi

Power joga wywodzi się z ashtangi, czyli dynamicznej odmiany jogi i fitnessu, a jej powstanie miało na celu spopularyzowanie ashtangi wśród szerszego grona odbiorców. Wynalezienie i rozwój tego stylu pracy z ciałem przypisuje się dwóm nauczycielom ashtangi, a jednocześnie uczniom mistrza jogi Sri K. Pattabhiego Joisa: Beryl Bender Birch z Nowego Jorku i Bryanowi Kestowi z Los Angeles. Już od początku swojego istnienia, w latach 90. XX wieku, power joga zdobyła ogromne powodzenie, zwłaszcza wśród amerykańskich sportowców.

power joga

Czym jest power joga?

W przeciwieństwie do tradycyjnej jogi, power joga jest niezwykle dynamiczna i intensywna. Tutaj również trzeba wytrwać w pozycji, ale krócej, a ćwiczenia zawierają w sobie elementy fitnessu. Celem power jogi jest bowiem rozwój elastyczności i siły ciała oraz poprawa wytrzymałości.

Jak to wygląda?

Idąc na trening power jogi, nie oczekuj spokojnego, powolnego rytmu hatha jogi. Zamiast koncentrować się na kolejnych asanach, będziesz szybko i płynnie zmieniać pozycje, wplatając między nie ćwiczenia fitnessowe. Tutaj bardziej niż na precyzję, stawia się na płynne łączenie ćwiczeń w sekwencję energicznych ruchów. Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas ćwiczeń nie musieć zwracać uwagi na ubranie. Zaopatrz się w odpowiedni strój, który zapewnia maksymalną swobodę ruchu. Sprawdź np. gamę ubrań YOGA+ dostępną w  sklepach Decathlon, która została zaprojektowana z myślą o komforcie uprawiających jogę i jak druga skóra dopasowuje się do każdego ruchu. Ponadto gęsty, nieprześwitujący materiał gwarantuje poczucie komfortu w każdej chwili. Warto też zainwestować w ciepłą bluzę, która utrzyma temperaturę ciała podczas relaksu pod koniec treningu, np. bluzę polarową Domyos, która zapewni ci dobre samopoczucie przed zajęciami i po ich zakończeniu.

Dla kogo ta odmiana jogi?

Mogłoby się wydawać, że słowo power sugeruje, iż zajęcia dedykowane są zaawansowanym joginom, którzy szukają czegoś więcej w swojej praktyce. Tymczasem słowo to bardziej odnosi się do rodzaju zajęć niż do ich poziomu zaawansowaniaKarola Jaworska, joginka i nauczycielka power jogi. A zatem power joga jest dla wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy w jodze poszukują pozytywnej energii albo chcieliby skutecznie wzmocnić mięśnie, poprawić koordynację, a przy okazji stracić trochę zbędnych kalorii. Power jogę powinny też koniecznie wypróbować osoby, które poszukują wymagającego sportu lub uprawiają już inną dyscyplinę. Ta odmiana jogi jest bowiem niezwykle korzystnym uzupełnieniem innych aktywności fizycznej.

leginsy sportowe decathlon

Jak radzić sobie ze stresem? Przeczytaj o najprostszych i najlepszych ćwiczeniach relaksacyjnych

Połączenie ducha i ciała

Jak mówił jeden z największych autorytetów hatha jogi B.K.S. Iyengar: Twoje ciało jest w przeszłości. Twój umysł w przyszłości. W jodze łączą się razem w teraźniejszości. Aby nic nie zakłócało tego połączenia, Decathlon przygotował nową kolekcję Natura na jesień – zima 2017, która pomoże ci się w pełni i harmonijnie zanurzyć w przyjemności uprawiania power jogi. Znakiem rozpoznawczym kolekcji jest symbol czakry. Wysokiej jakości koszulki bezszwowe, wygodne rybaczki i krótkie, obcisłe topy zostały wykonane z miękkich, oddychających i nieprześwitujących materiałów.

Na zdjęciach powyżej: Natura by Decathlon, kolekcja ubrań do ćwiczeń jogi jesień – zima 2017

Wejdź na nasz profil FB zostań fanem magazynu 5 ALEJA

Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on Twitter